Polska transformacja energetyczna wyraźnie przyspiesza mimo braku formalnego przyjęcia kluczowych strategii rządowych, w tym Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK). Czerwiec ubiegłego roku przyniósł przełomowy moment – produkcja energii z OZE po raz pierwszy przewyższyła generację z węgla. Krajowe wydobycie węgla kamiennego energetycznego zmalało od 2016 r. o 47%. Jednocześnie odnawialne źródła energii osiągnęły rekordowy udział w mocy osiągalnej systemu, przekraczając poziom 51%. Dynamicznym zmianom w sektorze towarzyszy jednak utrzymująca się zależność od paliw kopalnych, przede wszystkim ropy i, w coraz większym stopniu, gazu ziemnego. Transformacja przyspiesza także po stronie nowych technologii i samych odbiorców energii. Szczególnie dynamicznie rozwija się sektor magazynowania energii – moc prosumenckich magazynów energii osiągnęła w 2025 r. 0,6 GW, a ich pojemność w ciągu roku podwoiła się. Coraz szybciej rośnie również rynek pojazdów elektrycznych (wzrost o 68% rok do roku). Przebieg transformacji polskiej energetyki oraz jej wyzwania przedstawiamy i analizujemy w najnowszej, 9. już edycji flagowej publikacji Forum Energii Transformacja energetyczna w Polsce. Rocznik 2026.
Rachunek za paliwa kopalne wciąż rośnie
Coraz więcej gazu w miksie, coraz mniej przejrzystych danych
Dostępność danych dotyczących rynku gazu w Polsce pozostaje poważnym problemem. Informacje o imporcie są często niepełne, rozproszone lub niespójne między instytucjami, co utrudnia monitorowanie zmian na rynku energii i ocenę skuteczności polityki energetycznej. Dodatkowo, ze względu na tajemnicę statystyczną, Polska jako jedyny kraj UE nie publikuje danych o cenach gazu dla gospodarstw domowych w Eurostacie. Z tego powodu od 2024 r. wartości te musiały być przez nas szacowane na podstawie taryf gazowych
– mówi Kacper Kwidziński, autor raportu, analityk Forum Energii.
System nie nadąża za rozwojem OZE
W 2025 r. operator ograniczył produkcję energii z OZE o blisko 1,4 TWh, czyli niemal 3%. potencjalnej generacji energii odnawialnej. To ilość odpowiadająca rocznemu zużyciu prądu przez ok. 700 tys. gospodarstw domowych. Coraz większym wyzwaniem dla systemu jest brak elastyczności sieci i jednostek wytwórczych. Nadchodząca fala inwestycji w magazyny energii, modernizację sieci i rozwój elastycznego popytu pomogą integrować OZE w kolejnych latach, ale ważne jest, żeby tempo rozwoju mocy i elastyczności było skorelowane
– dodaje Kacper Kwidziński, analityk Forum Energii.
Polska nadal wśród najbardziej emisyjnych gospodarek Europy
System ETS powinien być kluczowym mechanizmem finansowania transformacji energetycznej. W 2025 r. Polska sprzedała 52,5 mln uprawnień do emisji, a wpływy budżetowe z aukcji wyniosły 16,3 mld zł. Od 2016 r. państwo uzyskało z tego tytułu już blisko 140 mld zł nominalnie. Ciągle jednak czekamy na system redystrybucji tych środków, np. w ramach Funduszu Transformacji Energetyki
– mówi Tobiasz Adamczewski, wiceprezes Forum Energii.


